do góry

Hygge Downloads: Lopapeysa

O tradycyjnych islandzkich swetrach, lopapeysach, mogliście poczytać w naszym ostatnim wpisie – Hygge na Islandii: o modzie z owczego kraju. Dziś do pobrania rysunki z lopapeysami, przygotowane przez Sylwię Wojtkowską – obrazki są w wysokiej rozdzielczości, gotowe do wydruku.

A tutaj krótkie przypomnienie. Tradycyjne swetry islandzkie lopapeysy (z islandzkiego: lopi oznacza wełnę, a peysa – sweter) charakteryzują się rozbudowanymi wzorami przy kołnierzu oraz ściągaczach – dodatkowo oryginalny sweter rozpoznamy po braku szwów – dzierga się go na około. Ich historia sięga początków XX wieku, a swoją unikatowość zawdzięczają miedzy innymi gatunkowi islandzkiej owcy, który dzięki rygorystycznej polityce, spotkać możemy jedynie na wyspie. Warunki pogodowe są tam ekstremalnie trudne, dlatego też natura wyposażyła islandzką owcę w dwa rodzaje włókien, które pełnią funkcję termoizolacyjną. Włókna zewnętrzne, nazywane togiem są bardzo długie, mocne i pokryte warstwą tłuszczu przez co nie tylko są świetnym izolatorem, ale również posiadają właściwości wodoodporne. Stąd też niebywała funkcjonalność lopapeysy – dodatkowo to przyjemna opcja dla leniwych – swetra podobno nie trzeba prać. Sweter islandzki zawojował świat turystyki i, mimo wysokich cen, mało kto wraca z wyspy bez zaopatrzenia się w ten owczy wynalazek.

 

2

3

1 copy

 

sweterki

 

pobierz ilustracja 1

pobierz ilustracja 2

pobierz ilustracja 3

pobierz ilustracja 4

pobierz ilustracja 5

 

Tekst: Ada Stańczak, ilustracje: Sylwia Wojtkowska

 • Adam, Bite of Iceland

  Fajne te rysunki! Mała rada: jeśli marzy się Wam lopapeysa, ale 500-700 zł za sweter to dla Was cena zaporowa, to jeszcze nic straconego. Świetne lopapeysy, w doskonałym stanie można żnaleźć w islandzkich lumpeksach. Tylko nie tych modnych z wyselekcjonowanymi ubraniami przy Laugavegur w Rejkiawiku. Tam cena nadal będzie dość wysoka. My polecamy Redcrossy rozsiane po całym kraju. Naprawdę fantastyczną „lopkę” można zdobyć w nich za około 100-150 zł 🙂

  Sierpień 19, 2016 at 10:19 am Odpowiedz
  • Hygge

   Dzięki za radę!

   Sierpień 19, 2016 at 12:42 pm Odpowiedz

Zostaw komentarz