Zdrowe życie

Krakowski Sernik

 

Przepis: Marta z Eataway

 

 

 1. Przepis na mój sernik zaczyna się od polowania na najlepszy ser wiejski w Krakowie. Na początku trzeba znaleźć młodego górala na Placu na Stawach i kupić od niego 1 kg półtłustego sera białego (nie tłustego). Jeśli prawdziwego górala nie ma, to naprzeciwko jego stoiska jest budka z nabiałem i tam mają bardzo fajny ser w wiaderku z Limanowej z góralem na obrazku. Niektórzy mówią, że jest to nowojorski sernik, ale ja myślę, że jednak krakowski!

  1. Rozgrzać piekarnik do 180 C, wylożyć papierem do pieczenia i wysmarować masłem okrągłą brytfankę 22 cm. Rozgnieść herbatniki i wymieszać z masłem, można dodać trochę orzechów włoskich, albo dwie łyżki mąki migdałowej, przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem formy. Zapiekać około 15 minut. Wyciągnąć z pieca.

   1. Podkręcić temperaturę do 220 C.

    Wymieszać ser z pozostałymi składnikami w mikserze na bardzo gładką masę. Można zacząć od utarcia jajek z cukrem i później powoli dodawać ser. Dodać do podstawy i z powrotem włożyć do piekarnika na ok 12 minut. Jakby się szybko zbrązowił, przykryć od góry papierem do pieczenia. Obniżyć temperaturę do 150C i za kolejne 10 minut do 100 C. Piec przez kolejną godzinę. Zostawić w piekarniku na kilka godzin, albo do rana do całkowitego ostygnięcia.

    Smacznego!

Komentarze 1

 1. Kamila Gładkowska
  Reply

  Takiego serniczka jeszcze nie jadłam. Muszę spróbować 🙂

  8 Maj, 2018

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *