Kultura

Książka: Przetwory z pomysłem

Tekst: Ola Koperda

 

Przetwory z pomysłem, Patrycja Machałek, Znak literanova 2019

Lubię gotować i piec. Szczególnie z przyjaciółmi, szczególnie latem, kiedy można wszystko, co się zrobiło, zjeść na zewnątrz. Jednak jak do tej pory, co mnie samą zadziwia, nie robiłam przetworów. OK, był czas, kiedy pomagałam babci, gdy byłam mała, ale moja rola ograniczała się wtedy do zamieszania co jakiś czas drewnianą łyżką powideł jabłkowych stojących godzinami na piecu w ogromnym garnku. Ewentualnie do zbierania jabłek w ogrodzie. A jako że jestem już dorosła, mamy lato i mnóstwo owoców i warzyw, może i na mnie przyszła pora. 

Ostatnio wpadłam na książkę Przetwory z pomysłem, 100 prostych przepisów na klasykę i ekstrawagancję w spiżarni. A w niej znalazłam przepisy na dżemy, konfitury, powidła, galaretki, octy, kiszonki, kompoty i wiele innych specjałów. Wszystkie receptury wzbogacono historycznymi anegdotami i praktycznymi poradami. Dowiedziałam się na przykład, że powidła śliwkowe pojawiały się już na stole Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej, a powidła słodzone miodem przygotowywały im gosposie z folwarku pod Łobzowem. 

Wśród 100 propozycji w książce znajdziecie wiele ciekawych przepisów, m.in. na kiszone cytryny, galaretkę lawendową, frużelinę mango z kolendrą czy syrop hibiskusowy.

Jak pisze autorka, książka jest dla “wszystkich przetwórczyń i przetwórców, małych i dużych, tych tradycyjnych i totalnie szalonych. Bawcie się dobrze!”.

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *