Kultura

Książki: Tokyo lifestyle book & Morze Wewnętrzne

Tekst: Ewa Filipiak

Konnichiwa! Wraz z początkiem kwietnia przychodzę do was z kolejnymi nowościami wydawniczymi. Tym razem duet prezentujący 2 różne oblicza Kraju Kwitnącej Wiśni – pełne wewnętrznych sprzeczności, dizajnerskie, pulsujące życiem Tokio oraz niespieszne, zgodne z naturą życie na wyspach Morza Wewnętrznego.

 

Tokyo lifestyle book, Aleksandra Janiec, Znak literanova 2019

„To więcej niż reportaż i więcej niż przewodnik” – głosi zdanie na okładce. Trudno się nie zgodzić, bo Aleksandra Janiec, związana z modą pasjonatka japońskiej kultury, stworzyła na bazie doświadczeń własnych oraz swoich tokijskich znajomych oryginalną opowieść. To niezwykle osobisty informator turystyczny wzbogacony o opis stylu życia w kilkunastomilionowej metropolii. Odnajdziemy tu pełny przekrój tematyczny: od modelu rodziny przez kulturę pracy i politykę kraju aż po „obsesję piękna i celebrację codzienności”.

Książka składa się z 9 rozdziałów traktujących o poszczególnych dzielnicach. Kolejne części otwiera odręczna mapka (autorstwa Przemka Sobóckiego), w którą wrysowane zostały elementy charakterystyczne dla okolicy. Następnie mamy subiektywny spis miejsc wartych odwiedzenia. Chcecie zwiedzić nietypowe muzeum, zjeść tutejszą przekąskę albo wskoczyć na zakupy? Przewodnik uwzględnia wszystkie te rzeczy, podając oprócz nazw i adresów lokali także godziny otwarcia i zakres cenowy, a zdarza się, że nawet nazwę konta na Instagramie! Zaraz za spisem znajduje się kilkustronicowy opis dzielnicy stanowiący jej swoisty portret, jednak osobiście najbardziej lubię część poświęconą wywiadom. Rozmówcy (działający przeważnie w branży kreatywnej) dzielą się swoimi opiniami na temat dizajnu, trendów oraz stylu bycia współczesnych tokijczyków. Zerkają w przeszłość, wspominając przy tym własne doświadczenia, i snują podejrzenia względem przyszłości. Na końcu każdego rozdziału umieszczono smaczek w postaci projektu DIY, więc czytelnicy będą mogli samodzielnie przyrządzić pierożki gyōza czy wypróbować modne pozy do selfie.

Wydanie jest bogate w klimatyczne zdjęcia Kisshomaru Shimamury, w którego kadrach oprócz ciekawych ludzi i architektury zamknięte są także ulotne momenty z codziennego życia stolicy.

 

Morze Wewnętrzne, Donald Richie, Wydawnictwo Czarne 2019

Propozycja Czarnego stoi w zupełnej opozycji do przewodnika o dynamicznym Tokio. Jest to zapis podróży Donalda Richiego (amerykańskiego autora książek o japońskim społeczeństwie), który w latach 60. odwiedzał wybrane miejsca na mapie Morza Wewnętrznego – płytkiego morza między głównymi wyspami kraju. Zależało mu na dotarciu do Japonii nietkniętej ręką Zachodu, do jej pierwotnej tożsamości i tradycyjnych ideałów.

Czytelnik odbywa z narratorem wędrówki po kolejnych wysepkach, upływające w głównej mierze na spotkaniach z ich mieszkańcami. Wyspiarze chętnie pokazują okolicę i opowiadają miejscowe legendy, często niekompletne i przepuszczone już przez filtr kolejnych pokoleń. Mówią też o codzienności: rodzinie, pracy, planach na przyszłość. Ich historie budują klimat miejsca, gdzie „jesteśmy wyzwoleni spod władzy czasu i przestrzeni, dwóch bezlitosnych panów, którzy ukradli nam życie”.

Książka nie jest jednak bezkrytyczną pochwałą tradycji. Richie nieustannie analizuje i otwarcie wyraża własne zdanie. Nie stara się być na siłę obiektywny, często przemawiają przez niego emocje – nadaje to autentyczności, ale oczywiście nie ze wszystkimi jego osądami trzeba się zgadzać. Choć pierwotnym celem autora było odnalezienie tradycyjnego Japończyka, wydaje się, że ta podróż to tylko pretekst do rozmyślań nad samym sobą.

Pozycja obowiązkowa dla osób ceniących refleksyjną lekturę. Pst! W środku znajdziecie także czarno-białe fotografie, dzięki którym jeszcze lepiej poczujecie nastrój minionej dalekowschodniej prowincji.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *