Design

Łódź Design Festiwal 2017

Do Łodzi wpadamy na weekend rozdania nagród Must Have. Przed galą, oglądamy wybrane wystawy i sprawdzamy co nowego w świecie dizajnu.

To co spodobało się nam to:

Wystawa: Akord. Praca, precyzja, produkt. Wystawa Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J Smoleński i Zwierz w Bolesławcu, Instytut Dizajnu Kielce.

Naczynia w zakładach ceramicznych w Bolesławcu produkowane są od dwóch stuleci. Każde naczynie nadal produkowane jest ręcznie przy wykorzystaniu tradycyjnej techniki stemplowania gąbeczkami.

„Wszystkie ruchy i ślady gąbki są odliczone, mają trzymać się ustalonego schematu, są indywidulanym gestem, razem tworząc rytm tętniącej fabryki.”

 

 

Ludzie z fabryki porcelany

Całość projektu to Serwis „Ślad człowieka”, który został wyprodukowany na linii produkcyjnej fabryki porcelany w Ćmielowie. Serwis wykonany został przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślady pozostawione na porcelanie przez pracowników są niewidoczne aż do wypału. Po wypaleniu kobalt staje się ciemnoniebieski.

„Projekt pokazuje, jak ważny jest człowiek w fabryce. Powstała w jego efekcie porcelana jest wynikiem ludzkiej pracy, zaś ludzki dotyk jest częścią całego procesu produkcyjnego. Poprzez ślady kobaltu chciałem pokazać pracę osób stojących za kulisami, zaangażowanych w proces i poniekąd oddać im hołd” mówi ceramik Arkadiusz Szwed.

 

 

Kilimy z Polski – prezentacja pierwszej kolekcji tkanin studia Tartaruga.

Markę Tartaruga znaliśmy już wcześniej. To pracownia tkacka, którą tworzą dwie dziewczyny. W projektach swoich produktów nawiązują do wzorów tradycyjnych kilimów wschodnich i huculskich.

 

 

Wystawa Make me – Martyna Ochojska, Jo Jurga – NURN, LIT – świecznik żałobny

Projekt LIT, to zestaw miedzianych świeczników symbolizujących członków rodziny i relacje między nimi. Poszczególne elementy można łączyć w grupy, a jeden ze świeczników może stać się relikwiarzem. Zagłębienie w jednym z modułów skrywa szklaną ampułkę, w której można przechowywać prochy osoby zmarłej lub inne relikwia z nią związane.

„Obiektem, który towarzyszy ludziom po śmierci ich bliskich, niezależnie od religii czy kultury, jest świeca (ogień/płomień). Pozwala ona uczcić pamięć osoby zmarłej, ale także jednoczy wokół siebie ludzi”.

 

zdj. LIT

 

Wystawa Make me – Magdalena Kucharska – Hadaki, Baltica.

Baltica to zestaw naczyń ceramicznych: kubki, dzbanek, cukierniczka oraz taca –  szkliwione wewnątrz, surowe na zewnątrz.

„Baltica to zestaw użytkowych naczyń ceramicznych, w skład którego wchodzą kubki, dzbanek, cukiernica oraz taca. Naczynia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały założenia estetyczne i użytkowe – w środku są szkliwione, co zapewnia bardziej higieniczny kontakt z żywnością, natomiast na zewnątrz materiał jest surowy, nieszkliwiony”.

 

 

Seria opraw oświetleniowych oIL – producent Chors, projekt Buck Studio.

Oprawy składają się z czterech elementów: talerza, rurki, kuli i klosza. Można je łączyć w dowolne konfiguracje.

 

 

Nocleg w Łodzi spędziliśmy w Good Time Aparthotel. Całość usytuowana jest na ulicy Piotrkowskiej, w charakterystycznej dla Łodzi kamienicy. Taki układ kamienic nazywany „łódzką studnią” powstał na przełomie XIX i XX wieku w toku kształtowania się zabudowy wzdłuż ulicy. Kamienica posiada wewnętrzny, długi i wąski dziedziniec z wjazdem tylko od jednej ulicy. Dziedziniec okolony jest wysokimi, czterokondygnacyjnymi budynkami tworzącymi ” studnię”.  Do budynków wchodzi się poprzez wyodrębnione cztery klatki schodowe.

 

 

Komentarze 1

  1. Hausia
    Reply

    Bardzo fajne zdjęcia, szczególnie spodobały mi się te dotyczące porcelany.

    7 Listopad, 2017

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *