Design

Relacja: Targi Rzeczy Ładnych

Dziś krótka relacja z Targów Rzeczy Ładnych, które odbyły się tydzień temu w Warszawie. 200 wystawców i dużo dobrego dizajnu. Tu trochę zdjęć i parę marek, które zrobiły na mnie wrażenie. Trochę ceramiki, trochę mebli, plakatów i wyjątkowe lustra.

 

 

 

Open&Hide

To warszawska marka, która miała swoją premierę na tegorocznych targach. Tworzą ją Anna Marcinkowska-Ziętek i Paulina Świst – architektki, na co dzień zajmujące się projektowaniem wnętrz.

Ania: Pomysł na OPEN&HIDE pojawił się dość spontanicznie, kilka lat temu i długo dojrzewał w naszych głowach. Zrodził się przede wszystkim z potrzeby. Brakowało nam na rynku uchwytów, które nie są produkowane na masową skalę, nie są sprowadzane z Azji, a jednocześnie są w zgodzie z najnowszymi wzorniczymi trendami. Mimo, że projekty pierwszych gałek meblowych powstały już 2015 roku, a prototypy miałyśmy w rękach chwilę później, bardzo długo szukałyśmy wykonawców, którzy będą mogli sprostać naszym jakościowym wymaganiom. Wrodzone zamiłowanie do detalu i perfekcjonizm niejednokrotnie przesuwały premierę marki. Jeśli chodzi o lustra, to podobnie jak z uchwytami chciałyśmy, żeby były inne niż te, które można kupić w sklepie. W trakcie pracy nad lustrami pojawił się pomysł stworzenia dekoracji ściennych Rita, które zmieniają kolor pod wpływem światła i kąta patrzenia.

Produkty Open&Hide są dobrze zaprojektowane i co ważne, idealne wykonane. Lustra mają dwie opcje kolorystyczne i różne rodzaje mocowań. Model Rita pokryty jest opalizującą folią, co daje niesamowity efekt. Muszę przyznać, że dawno żaden produkt nie zrobił na mnie takiego wrażenia.

 

Plakaty Aqua – Studio Warto

Aqua to seria plakatów odwzorowujących kształty jezior. Plakaty wykonane są metodą sitodruku. Seria zaprojektowana jest przez Michała Chojnackiego –  projektanta graficznego, autora wystaw, fotografa.

 

 

Michał: Aqua Posters to kolekcja plakatów, gdzie głównymi aktorami stają się akweny. Pierwsza odsłona projektu przedstawia jeziora pozbawione mapowego kontekstu. Tworząc tym samym atrakcyjne, plastyczne formy. Pomysł zrodził się z zamiłowania do map i globusów, których było pod dostatkiem w domu, ze względu na zawód mamy – geograf. Plakaty Aqua Posters mają w estetyczny sposób ukazywać zróżnicowane kształty linii brzegowych, ale dodatkowo każdy z nich został opatrzony etykietą z podstawowymi informacjami i ciekawostkami na temat danego obiektu. Obecnie w kolekcji znajduje się 11 wzorów jezior: Tanganika, Titicaca, Zalew Szczeciński, Lake District National Park, Bajkał, Jezioro Genewskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Yssykkol, Michigan, Jezioro Garda oraz Maracaibo. Proces wyboru poszczególnych obiektów trwał kilka miesięcy i zdecydowałem się wybrać obiekty zróżnicowane pod względem pochodzenia, dzięki czemu można wychwycić różnice pomiędzy akwenami polodowcowymi czy tektonicznymi, a także pod względem ciekawych kształtów samych w sobie oraz historii z nimi związanych.

 

Noo.ma

To młoda poznańska marka produkująca głównie meble, ale i dodatki. Wszystkie meble stylistyką nawiązują do skandynawskich klimatów. Każdy mebel można personalizować, wybierać kolor i rodzaj drewna. Każdy egzemplarz wykonywany jest ręcznie. Oprócz mebli dobrze prezentują się też plakaty z minimalistycznymi projektami.

 

 

Twórcy Noo.ma o marce mówią tak:  To proste. Robimy meble. Wierzymy, że przestrzeń, którą się otaczamy ma na nas olbrzymi wpływ i kształtuje sposób w jaki postrzegamy świat. Właśnie dlatego tworzymy piękne i funkcjonalne przedmioty.

 

Predla

Predla to mała marka ceramiczna tworzona przez Małgorzatę Przedlacką. Zauroczyły mnie jej ceramiczne łyżeczki. Idealne do nabierania soli.

Małgosia: Ceramika od wielu lat była moim największym hobby, które udało się w końcu przekształcić w codzienne zajęcie. Ceramika daje mi możliwość wykorzystania wykształcenia inżynierskiego, spokoju, dokładności, precyzji przy wykonywaniu form, szkliw, doborze produktów czy metody wykonania. A jednocześnie pozwala na zaspokojenie artystycznego szaleństwa w wykończeniu, ozdobach, doborze kolorów. Robię naczynia i pojemniki kuchenne. Wysoka temperatura wypału, szkliwa dopuszczone do kontaktu z żywnością zapewniają pełną funkcjonalność wszystkich produktów. To co łączy wszystkie produkty to często proste i dość surowe kształty połączone z odważnymi kolorami. Pomysły na nowe projekty często wynikają z braków w wyposażeniu domu. Jedzenie naprawdę smakuje lepiej na ręcznie robionym talerzu!

 

Trzask

To marka stworzona przez Martę Kachniarz. Kolorowa ceramika: kubki, talerze, misy i wazony.

Marta: Ceramiką zajmuję się od niedawna. Wszystkie moje prace tworzę ręcznie lub tocząc na kole. Lubię wyraźne, geometryczne kształty i delikatne, jasne kolory, choć czasem przemycam mocniejsze akcenty. Lubię też proces przemiany bezkształtnego kawałka gliny w konkretny przedmiot. Taki, jaki wcześniej zaplanowałam i dobrze spełniający swoją funkcję. Zależy mi na tym, aby moje rzeczy były używane na co dzień i umilały ludziom życie.
Noc w Warszawie spędziłam w hotelu Stalowa 52. To butikowy hotel mieszczący się w zrewitalizowanej kamienicy na warszawskiej Pradze.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *