Design

Zoża – Mała rzeźba, blisko ciała.

Marka Zoża to biżuteria tworzona przez rzeźbiarkę. Beata Szczepaniak mieszka w Poznaniu, tam też ukończyła Uniwersytet Artystyczny na Wydziale Rzeźby i postanowiła rzeźbę przełożyć na dizajn: “Ponieważ rzeźba to dotyk, a biżuteria jest tak blisko ciała, doszłam do wniosku, że to połączenie idealne”.

Jej projekty są w większości  biomorficzne: kolczyki przypominające łzy,  piny wyglądające jak gęsta, rozlana ciecz lub zawieszki na łańcuszek przywodzące na myśl połamane gałązki. Wszystko to robione ręcznie, wykonane z miedzi, srebra lub złocone. Czasem gdzieniegdzie pojawią się delikatne perły lub naturalne kamienie. Spora część biżuteryjnych projektów jest kontynuacją realizacji rzeźbiarskich Beaty,  ich mniejszą i lżejszą formą. 

“Inspiruje mnie głównie natura i wszelkie procesy w niej zachodzące. Uwielbiam eksperymentować z materią, sprawdzać, jak zachowuje się w postaci płynnej i stałej, jak podlega obróbce. Czasem takie eksperymenty miewają skutki uboczne, które są tak interesujące, że stają się projektem docelowym”. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *