Rozmowy przy stole, Natalia Sosin-Krosnowska
Jak mówi Natalia: „To nie jest książka kucharska, choć jest w niej mnóstwo świetnych przepisów. To opowieść o jedzeniu i o życiu, o marzeniach zamieniających się w rzeczywistość, o gotowaniu dla innych, o długich rozmowach, o przyjemności karmienia ludzi, trochę też o miłości, o dzieleniu się i dawaniu, o zaufaniu, zapraszaniu pod swój dach i do wspólnego stołu”. Właśnie wspólny stół jest tutaj motywem przewodnim. Bez niego nie byłoby tych wszystkich opowieści, rozmów, tego, co się wokół stołu dzieje. Te opowieści są też o przepisach, gotowaniu z miłości i z miłością, kuchni wiejskiej, takiej dla każdego. Książka sprawdzi się również jako przewodnik po sielskich zakątkach naszego kraju. Te wszystkie opowieści przeplatane przepisami sprawią, że będziecie chcieli spakować walizki i odetchnąć od życia w mieście.
Krupnik wegański (albo wegetariański), przepis za Agą i Tymkiem z Sielskiej Republiki
Składniki:
- 1 średnia cebula,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- mały kawałek selera,
- por,
- 1 łyżka oliwy,
- 6 łyżek kaszy jęczmiennej,
- 5 ziemniaków,
- posiekany koperek,
- 2 l bulionu warzywnego,
- masło (opcjonalnie),
- sól,
- pieprz,
- koperek (do podania).
W garnku rozgrzewamy oliwę* i podsmażamy na niej pokrojoną cebulę. Nie za długo, tak żeby cebula się zarumieniła. Dodajemy pokrojone w kostkę warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler) i podsmażamy. Wlewamy bulion warzywny. Jeśli nie mamy, możemy dodać 2 l wody oraz ekologiczną mieszankę suszonych warzyw i ziół typu „warzywko” bez dodatku soli. Dorzucamy całego pora. Wsypujemy kaszę, po zagotowaniu przykrywamy i trzymamy na małym ogniu ok. 5 min.
W tym czasie obieramy i kroimy ziemniaki w kostkę. Wrzucamy je do garnka z zupą i gotujemy, aż zmiękną, czyli ok. 10 min. Przed podaniem posypujemy krupnik koperkiem.
* Jeżeli wolimy krupnik w wersji wegetariańskiej, po prostu zastępujemy oliwę łyżką masła.
Tarta z pieczonymi warzywami, przepis za Moniką i Maćkiem z Agrozagadki
Składniki na spód:
- 250 g mąki,
- 200 g twarogu,
- 1/2 szklanki oleju,
- 1 jajko,
- ser do posypania (parmezan, grana padano albo feta),
- świeży tymianek,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
pieczone warzywa wedle upodobania (dodałam cukinię, paprykę, bakłażany)
Ciasto na tartę zagniatamy ręcznie lub w robocie kuchennym. Formę do tarty smarujemy olejem i wyklejamy ciastem. Na cieście układamy upieczone i wystudzone warzywa. Doprawiamy solą i posypujemy dobrej jakości serem, a na koniec dorzucamy garść świeżego, posiekanego tymianku. Pieczemy w temperaturze 180⁰C przez 30 min, aż ciasto się pięknie zarumieni, a ser roztopi.