Natasha Trethewey, Memorial Drive. Wspomnienia córki, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Cyranka 2021
Tytułowa Memorial Drive to jedna uliczek Atlanty, przy której mieścił się dom matki autorki. W domu tym kobieta została zamordowana przez swojego partnera, od którego postanowiła odejść po latach zastraszania, bicia i poniżania. Historia przemocy, jakich wiele, szczególnie kiedy spojrzy się na statystyki dotyczące przemocy w Ameryce. Jednak ta niewielkiej objętości książka to nie suchy reportaż z miejsca zbrodni, a próba uporania się z emocjami, które autorka jako nastolatka wyparła.
Po śmierci matki 19-letnia Natasha obiecuje sobie, że nigdy nie wróci do Atlanty. Zatrzasnęła bowiem, dosłownie i metaforycznie, drzwi do przeszłości swojej i matki, chcąc uratować się w ten sposób przed cierpieniem. Jednak po latach, już jako dojrzała kobieta i uznana akademiczka, Trethewey wraca do rodzinnego miasta i rodzinnej tragedii, aby ją zrozumieć i przepracować.
Książka jest historią mierzenia się z traumą, próbą zrozumienia wydarzeń, które przytrafiły się tej rodzinie, ale też historią miłości matki do córki i córki do matki.
Przemoc domowa i śmierć zawsze budzą nasz opór, powodują wstrząs i przerażenie. Trethewey potrafi te emocje przekuć w literaturę, nie używając jednak ani patetycznych zdań, ani suchej formy reportażu. To pełna emocji, choć zrównoważona opowieść o traumie, o próbie poradzenia sobie ze stratą. To opowieść o pamięci i procesie żałoby, której czasem nie da się przeżyć.
Emocje towarzyszące lekturze zostają na bardzo długo.