Do Łodzi wpadamy na weekend rozdania nagród Must Have. Przed galą, oglądamy wybrane wystawy i sprawdzamy co nowego w świecie dizajnu.
To co spodobało się nam to:
Wystawa: Akord. Praca, precyzja, produkt. Wystawa Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J Smoleński i Zwierz w Bolesławcu, Instytut Dizajnu Kielce.
Naczynia w zakładach ceramicznych w Bolesławcu produkowane są od dwóch stuleci. Każde naczynie nadal produkowane jest ręcznie przy wykorzystaniu tradycyjnej techniki stemplowania gąbeczkami.
„Wszystkie ruchy i ślady gąbki są odliczone, mają trzymać się ustalonego schematu, są indywidulanym gestem, razem tworząc rytm tętniącej fabryki.”
Całość projektu to Serwis „Ślad człowieka”, który został wyprodukowany na linii produkcyjnej fabryki porcelany w Ćmielowie. Serwis wykonany został przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślady pozostawione na porcelanie przez pracowników są niewidoczne aż do wypału. Po wypaleniu kobalt staje się ciemnoniebieski.
„Projekt pokazuje, jak ważny jest człowiek w fabryce. Powstała w jego efekcie porcelana jest wynikiem ludzkiej pracy, zaś ludzki dotyk jest częścią całego procesu produkcyjnego. Poprzez ślady kobaltu chciałem pokazać pracę osób stojących za kulisami, zaangażowanych w proces i poniekąd oddać im hołd” mówi ceramik Arkadiusz Szwed.
Kilimy z Polski – prezentacja pierwszej kolekcji tkanin studia Tartaruga.
Markę Tartaruga znaliśmy już wcześniej. To pracownia tkacka, którą tworzą dwie dziewczyny. W projektach swoich produktów nawiązują do wzorów tradycyjnych kilimów wschodnich i huculskich.
Wystawa Make me – Martyna Ochojska, Jo Jurga – NURN, LIT – świecznik żałobny
Projekt LIT, to zestaw miedzianych świeczników symbolizujących członków rodziny i relacje między nimi. Poszczególne elementy można łączyć w grupy, a jeden ze świeczników może stać się relikwiarzem. Zagłębienie w jednym z modułów skrywa szklaną ampułkę, w której można przechowywać prochy osoby zmarłej lub inne relikwia z nią związane.
„Obiektem, który towarzyszy ludziom po śmierci ich bliskich, niezależnie od religii czy kultury, jest świeca (ogień/płomień). Pozwala ona uczcić pamięć osoby zmarłej, ale także jednoczy wokół siebie ludzi”.
zdj. LIT
Wystawa Make me – Magdalena Kucharska – Hadaki, Baltica.
Baltica to zestaw naczyń ceramicznych: kubki, dzbanek, cukierniczka oraz taca – szkliwione wewnątrz, surowe na zewnątrz.
„Baltica to zestaw użytkowych naczyń ceramicznych, w skład którego wchodzą kubki, dzbanek, cukiernica oraz taca. Naczynia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały założenia estetyczne i użytkowe – w środku są szkliwione, co zapewnia bardziej higieniczny kontakt z żywnością, natomiast na zewnątrz materiał jest surowy, nieszkliwiony”.
Seria opraw oświetleniowych oIL – producent Chors, projekt Buck Studio.
Oprawy składają się z czterech elementów: talerza, rurki, kuli i klosza. Można je łączyć w dowolne konfiguracje.
Nocleg w Łodzi spędziliśmy w Good Time Aparthotel. Całość usytuowana jest na ulicy Piotrkowskiej, w charakterystycznej dla Łodzi kamienicy. Taki układ kamienic nazywany „łódzką studnią” powstał na przełomie XIX i XX wieku w toku kształtowania się zabudowy wzdłuż ulicy. Kamienica posiada wewnętrzny, długi i wąski dziedziniec z wjazdem tylko od jednej ulicy. Dziedziniec okolony jest wysokimi, czterokondygnacyjnymi budynkami tworzącymi ” studnię”. Do budynków wchodzi się poprzez wyodrębnione cztery klatki schodowe.